Удивительные создания

 

(урок английского языка в 5 классе)

 

Лайля САБИРОВА,

учитель английского языка

I квалификационной категории

средней общеобразовательной

школы №6

г.Азнакаево

Тип урока: комбинированный

Цель урока: Развивать умения поискового чтения.

Задачи урока:

Образовательные:

тренировать навыки чтения на английском языке

– тренировать устной речи

– активизация лексического материала.

Развивающие:

– развивать навыки говорения, чтения и аудирования

– развивать навыки мышления, внимания, памяти

– развивать навыки поискового чтения, умение анализировать информацию.

Воспитательные:

– воспитывать любовь к животным, уважение к природе

– воспитывать умения работать в парах

– формировать интерес к изучению английского языка.

Формы работы: парная, фронтальная, групповая, индивидуальная

Оборудование урока: ноутбук, проектор, УМК, карточки с заданиями.

Ход занятия

Этапы Задача этапа Содержание этапа
Учитель Учащиеся
I. Начало урока

1.Организационный этап

Создать доброжелательную атмосферу Good morning, pupils! Sit down, please. I am glad to see you today. How are you today?

Very good!

Let’s start with a tongue twister. You should repeat the words and actions after me.

“It’s time to think, it’s time to speak, it’s time to show, ready, steady, Go!’’

We repeat it again.

Let’s go faster now.

Very good! Now we are ready to start!

Good morning, teacher!

We are glad to see you too!

 

 

Учащиеся повторяют скороговорку три раза, ускоряясь и повторяя движения за учителем

2. Введение в языковую ситуацию Создать условия для самостоятельного формулирования темы учащимися And to start our discussion I want to watch a video. And tell me that we will talk about today.

Ok. What is the theme of the lesson?

Yes, you are right. Today the theme of our lesson is “Amazing creatures”.

Учащиеся смотрят видео, описывают и формулируют тему урока

We are going to speak about animals and “Amazing creatures”.

3. Целеполагание Постановка целей и задач What will we do at the lesson today? What are you going to learn about?

Very good!

Look at the screen and read the aims of our lesson.

 

Учащиеся отвечают на вопросы и формулируют цели урока

 

Today we will learn new words about animals, read the text about animals.

II. Основной этап

 

Активизация знаний по теме. Look at the screen, please. Do you know them?

The First animal …., the second animal …..

Do you like animals? What is your favourite animal?

An Elephant, a Rhino, a cobra, a crocodile, a deer, a camel.

 

Yes, I do. My favourite animal is ….

 

1. Предтекстовый этап Снятие языковых трудностей.

Формирование мотивационной готовности к восприятию текста

Now open your textbooks on page 67, please.

Now we will to read the text. Who is read the text?

Very good!

– Try to give a title of the text.

–      Can you tell me what is the text about?

 

 

 

 

– The title is animals.

–The title can be animal life.

– The text is about a cobra.

–The text is about an elephant.

–The text is about animals.

2. Физкультминутка Снятие физического напряжения и настрой на последующую работу. – Let’s have a rest.

– Let’s sing the song “If you are happy”.

Учащиеся поют песню и выполняют действия под музыку.
3.Текстовый этап

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Развитие умений понимания текста с полным охватом содержания.

 

 

 

 

 

Now, pupils, I’m going to ask you to fill out this table in pairs, and then one person from the pair will tell us about one animal.

Good! Сейчас, ученики, вы будете в парах заполнять данную таблицу, а затем один человек из пары расскажет нам об одном из животных.

 

 

 

 

Animals
Colour
Where does it live?
interesting facts
Учащиеся работают в парах, затем отвечают:
–The Bengal tiger is red or orange with black, grey or brown stripes. It is the national animal of India.
4.Послетекстовый этап Проверка понимания содержания текста Look at the blackboard! Are these sentences True, False or is there no information in the text? Correct the false statements.

Определяют верные\неверные решения, исправляют неверные.

The Indian Cobra is a very dangerous snake.

The tiger is red or orange with black, grey or brown stripes.

  The elephant hides in a tall grass and hunts small animals.

Snakes eat mice and insects.

The elephant usually likes to sit in water or mud.

The Indian rhino lives alone.

 

 

 

 

 

T

T

 

F

 

NI

F

 

T

III.Заключительный этап

Рефлексия и подведение итогов урока

Оценка результатов своей учебной   деятельности с точки зрения поставленных целей What did we do at the lesson?

 

It’s a reflection now.

The lesson was interesting

I understood everything.

I understood everything, but it was difficult for me

– I had some problems but I would try to do my best

Write your name the paper. And we give a plus to a suitable sentence.

Your answers were excellent today! You were very active and worked hard.

Your marks are…

We learn new words about animals, read the text about animals and tell about an animal.
Информация о домашнем задании Now please write down your home task.

At home you should prepare information about your favorite animal. You can draw a picture, put down about region where the animal lives, colour, food.

Thank you for your lesson! Good bye!

Учащиеся записывают домашнее задание, задают вопросы.