Условные предложения английского языка

Алсу АБДУЛЛИНА,

учитель анлийского языка I квалификационной  категории Большеменгерской основной школы Атнинского района

Цели:

обучающий аспект: совершенствование навыков монологической устной речи и грамматических навыков по теме Conditionals;

развивающий аспект: развитие самостоятельности, креативности и интеллектуальных способностей обучающихся;

воспитательный аспект: воспитание позитивного отношения к отечественной истории и чувства патриотизма через осмысление прошлого.

Ход урока

  1. I. Организационный момент
  2. Организованное начало урока.
  3. Беседа с дежурным.
  4. II. Фонетическая зарядка.

Look at the board and let’s read the poem. (1-й слайд)

I guess I got old before my time,

It’s not your fault.

What a beautiful couple we would be,

My dear, if there were no war,

My dear, if there were no war.

III. Речевая зарядка

Look at the picture and think over 5 nouns, 5 verbs, 5 adjectives connecting with the picture. You have 5 minutes to do the task. (2-й слайд)

Now, write one example from each category on the blackboard.

Let’s check each other and correct if it is necessary.

  1. Выведение новой темы

– Please, look at the picture, read the poem once more and try to guess, what will we speak about during our lesson? (3-й слайд)

– We’ll speak about Great Patriotic War.

– Ok, you are right, according to the poem tell me the grammar of this lesson.

– It’s conditionals.

  1. V. Актуализация опорных знаний

– Nice! What can you say about Great Patriotic War? What date did we celebrate this year? (4-й слайд)

– this year is the 78th anniversary of the Victory.

– What do you know about this war? Give me some sentences one by one.

– It was between USSR and Germany.

Many people had been killed…

–Well done!

  1. VI. Закрепление грамматического материла. Работа с учебником

Find ex 2 on p 126 and remember conditionals in English.

– How many conditionals do you know?

– 2.

– Yes, we know zero and first conditionals.

– Look, remember and give me some examples.

  Используется Главное предложение Условное придаточное предложение
Нулевой тип условных предложений используется для описания реальной или вероятной ситуации в будущем. Present

Simple

If/ when + Present Simple
Первый тип условных предложений для описания реальной или вероятной ситуации в будущем Future Simple, can/must/may infinitive,  повелительное наклонение If+ Present Simple

 

Физкультминутка

VII. Знакомство с новым материалом

– 0k! there are 4 conditionals in English. Today, we’ll learn the second and the third conditionals.

– Let’s learn the table (Изучаем таблицу.)

– Подведем итоги. (5-й слайд)

 

Второй тип условных предложений Для выражения воображаемой ситуации, которая маловероятна для настоящего и будущего времени Would/could/ might + bare infinitive- if + Past Simple/ if + Past Continuos
If I were you …. используется чтобы дать совет;

В 1м и 3 м лице ед ч могут употребляться как was   так и were

Третий тип условных предложений Для описания нереальной ситуации в прошлом, так же для выражения сожаления или критики Would/could/ might + bare Perfect infinitive If+ Past Perfect /

If + Past Perfect Continuous

 

– Now, let’s do some ex-s. I give you some cards, your task is to begin or to finish the sentences. (работа в терадях самостоятельно)

– Now, let’s check each other, change your exercise books and check your friend.

VIII. Развитие навыков устной речи частично используя структуру «Corners» (6-й слайд)

Look at the corners and read the tables.

  1. Hitler
  2. Shukov
  3. a soldier who died in the war
  4. a soldier returning from the war

– Do you know this persons? Well, choose one of them, and go to that corner

–  your task is to continue the sentences from the name of your character and name the number of conditional. Please don’t forget about main and if-clause. You have 3 minutes to prepare the tallest will begin to do the task.

Hitler

  1. If you want to learn German…..
  2. If I were young again…..

Zhukov

  1. If you want to win….
  2. I would create a soldier robot….

A soldier who died in the war

  1. If I hadn’t gone to the war….
  2. If I were you…

A soldier returning from the war

  1. You can live nice….
  2. If I had more time…

– Nice of you!!! I think you understand the conditionals and are ready to use them in sentences.

  1. IX. Рефлексия

Голос ученика. Учащиеся рисуют руку и отвечают на вопросы. (7-й слайд)

  1. X. Подведение итогов урока

Today we speak about Great Patriotic War, remember the participants of it and some facts about it.

– Your home task will be to learn all conditionals and make up 4 sentences about the War using conditionals.

– I think all of you were very active and nice! Your marks will be…

– The lesson is over now you’ll take a ticket answer it and may go…

  1. XI. Билетик на выход (8-й слайд)

Explain the dates.

1941 – the beginning of the war

1945 – the end of the war

4 – the war lasted 4 years

78 – this year is the 78th anniversary of the Victory

9 – it is the Victory Day