Lasting peace

 

(Урок английского языка в 9 классе)

Ландыш ХИСАМОВА,

учитель английского языка средней школы №5 г. Азнакаево

Тема. Lasting peace.

Тип урока. Обобщение и систематизации знаний.

Цель урока. Консолидация материала по разделу «Люди и общество».

Задачи:

образовательные: закрепить лексический материал, совершенствовать грамматические навыки в употреблении much, many;

развивающие: развивать внимание, логическое мышление, общую заинтересованность к изучению данной темы;

воспитательные: формировать у учащихся нравственные ценности.

Планируемые результаты:

предметные: применять имеющиеся знания на практике, воспринимать и понимать речь учиться, одноклассников;

личностные: формировать положительное отношение к процессу познания, развивать коммуникативную компетентность в общении;

метапредметные: уметь работать в группе, осознанно использовать речевые средства в соответствии с задачей коммуникации.

Ход урока

  1. I. Организационный момент

Приветствие

In the history of each country there were turning points which were very important and led to some changes in the life of the people. Our parents lived in the former Soviet Union in the period of the cold war. In 1980s the cold war came to the end. Look at the screen please, read and translate it! When can we say so? So, what’s the topic of our today’s lesson?

У1, У2, У3

Yes, I think all of you are right. Our topic is Lasting peace.

  1. Look at the blackboard and repeat after me. We will do phonetic exercise

If there is right in the soul,

There is beauty in the person.

If there is beauty in the person

There will be harmony in the (house) home

There will be order in the nation

If there is order in the nation

There will be peace in the world.

Well done!

III. Let’s remember the vocabulary!

  1. 95 – 96. It was your homework. In order peace is to be in the world, what must be done? Civil rights, people rights and international rights must be provided.

Name civil rights! (По слайдам называют право на жизнь, на образование и т.д.)

the right to work

the right to health care …

Name people’s rights!

declared or not declared

provided or not provided to them …

Name international law!

human treatment of civilians in wartime

protection of sick and wounded soldiers …

  1. Thank you

Some children get cards, paraphrase these sentences using much or many (Ex. 39, p. 92). You have 7 minutes.

Повторение грамматики.

  1. Our class is divided into two teams

Here is the first team, and there is the second team. Find in the topical vocabulary English equivalents for the following: (прочный мир, стремиться к миру, подписать договор… )

Let’s have a rest. Физкультминутка. (Под музыку делаем физические упражнения.)

  1. Make up your sentences using these word combinations (Составляют свои предложения с лексикой.) Excellent job!

VII. So, we will watch some video and then answer the questions!

  1. What is this film about?
  2. What kind of reform did Mikhail Gorbachev begin in the 1980s and why?
  3. What positive and negative effects did the reform have?
  4. What do you know about the cold war?

Well done! Listen to the tap. p.36 (слушаем)

VIII. You know a lot of well-known politicians

Tell us (of) one of them. (Если останется время. Михаил Горбачёв, Джон Кеннеди, Кофи Аннан)

IX, You were very active today. Your marks are excellent, good … Оценки. Объяснение д/з: Ex. 44, p. 96 do in writing, please. I’d like to know your opinion about the lesson:

* If everything is clear for you, choose the blue card

* If you have some questions, choose the orange card.

The lesson is over. Goodbye!